WILNO

Dzień 1

Wyjazd z Kielc. Przejazd przez Litwę w kierunku Wilna. Zakwaterowanie w hotelu 3* w Wilnie. Spacer po wileńskiej Starówce. Wilno-miasto – świadek młodzieńczych lat Słowackiego i Mickiewicza, słynące z pięknych gotyckich i barokowych kościołów, kaplicy z cudownym Obrazem Matki Boskiej Miłosiernej w Ostrej Bramie, Uniwersytetu im. Stefana Batorego oraz Góry Trzech Krzyży. Obiadokolacja „na wileńską nutę” (typowe potrawy kuchni litewskiej, która uchodzi za bardzo zdrową i pożywną). Nocleg w Wilnie.

Dzień 2

Śniadanie. Spotkanie z przewodnikiem. Zwiedzanie Wilna rozpoczniemy od Placu Katedralnego z dzwonnicą i katedrą św. Stanisława, Zaułek Gotycki – kościół św. Anny – perełka architektoniczna, o której Napoleon powiedział: „Ten kościół mógłbym na rękach zanieść do Paryża”, kościół Bernardynów, pomnik Adama Mickiewicza. Zwiedzanie Muzeum Mickiewicza, Uniwersytetu Wileńskiego z kościołem św. Janów. Spacer uliczkami dawnej dzielnicy żydowskiej. Zwiedzanie ulicy Niemieckiej, polskiego kościoła św. Ducha, Placu Ratuszowego, dawnego klasztoru Bazylianów z Celą Konrada-bohatera „Dziadów” Mickiewicza. Ostra Brama – symbol miasta – jedyna zachowana brama miejska ze średniowiecznych murów obronnych (w kaplicy znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej – najważniejsze miejsce kultu religijnego Litwy). Przejazd na Cmentarz na Rossie – jeden z największych i najpiękniejszych cmentarzy, na którym znajdują się groby wielkich Polaków: grób matki Marszałka Józefa Piłsudskiego z jego sercem, groby legionistów, górka literatów z grobami: J. Lelewela, Ś. Karpińskiego,
T. Wróblewskiego, Syrokomli. Uroczysta biesiada integracyjna w wileńskiej karczmie. Nocleg w Wilnie.

Dzień 3

Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Wyjazd do Trok – „perełki w koronie Litwy” – niewielka miejscowość 27 km od Wilna. Tu znajduje się średniowieczny, ceglany zamek – rezydencja Wielkiego Księcia Witolda. Położony na wyspie jeziora Galve, połączonej długim drewnianym mostem mocno strzeże swych tajemnic. Zamek odsłania zwiedzającym nie tylko piękno architektury, ale przede wszystkim arcydzieła kultury materialnej Wielkiego Księstwa Litewskiego. Zamek ma opinię najbardziej fotogenicznego w krajach bałtyckich. Zwiedzanhie głównego Sanktuarium Maryjnego w Wielkim Księstwie Litewskim z XVII i XVIII wieku; ulica Karaimska, Kienesa, Cmentarz Karaimski. Degustacja kibinów – przysmaków kuchni karaimskiej. Spacer nad jeziorem Galve. Czas wolny. Zakupy m. in. wyrobów z bursztynu oraz słynnych litewskich leczniczych nalewek „trójniak” i „999” (jedna z „wizytówek” Litwy, sporządzana na bazie wyciągu z 27 ziół). Przejazd w kierunku Polski. Obiad na trasie przejazdu na terenie Polski. Powrót do Kielc w godzinach wieczornych.

Post Author: ABEX

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *