BUDAPESZT

EGER-BUDAPESZT-ESZTERGOM

DZIEŃ 1

Wyjazd z Kielc. Przejazd przez Słowację do Egeru, jednego z najpiękniejszych miast Węgier, które kojarzy się z bohaterską obroną przeciw najazdom tureckim. Eger nazywany jest miastem winnic i wina. Położony jest 120 km od Budapesztu. Miasto zasłynęło w historii z obrony przed Turkami w 1552 r., kiedy to garstka żołnierzy węgierskich bohatersko i brawurowo obroniła zamek egejski przed Turkami. Wśród wielu atrakcji miasta należy wymienić Zamek oraz Bazylikę. Degustacja wina w jednej z okolicznych winnic. Przejazd do stolicy Węgier – Budapesztu. Zakwaterowanie grupy w hotelu. Obiadokolacja. Wieczorny spacer po malowniczych zakątkach stolicy Węgier. Budapeszt by night. Nocleg.

DZIEŃ 2

Śniadanie. Spotkanie z przewodnikiem. Zwiedzanie Pesztu. Spacer po mieście – ulica Vaci – słynny deptak Budapesztu, gdzie znajduje się mnóstwo kameralnych sklepików. Przejazd na Plac Millenium, który został wybudowany z okazji 1000-lecia państwa węgierskiego. Na placu możemy podziwiać figurę Archanioła Gabriela na ogromnym postumencie. Poniżej znajdują się pomniki sześciu przywódców wojsk madziarskich, którzy zdobywali tereny dzisiejszych Węgier. Bazylika św. Stefana, gdzie przechowywana jest największa relikwia kraju – prawica pierwszego króla Węgier. Zobaczymy budynek Parlamentu węgierskiego, jednej z najbardziej monumentalnych i charakterystycznych budowli miasta. Przejazd na wyspę św. Małgorzaty – najważniejsze obiekty wyspy: ruiny klasztoru, symboliczny grób św. Małgorzaty, ruiny kościoła Franciszkanów, pomniki oraz fontanny. Spacer śladami sławnych Polaków, którzy byli związani z Węgrami. Obiad.
Zwiedzanie części budańskiej – Wzgórze Zamkowe i Zamek Królewski, który przez 700 lat był siedzibą królów węgierskich. Następnie zobaczymy Kościół Macieja, który był miejscem koronacji i ślubów królewskich. Świątynia ta była wielokrotnie niszczona, lecz została odbudowana w stylu neogotyckim. Podziwianie panoramy miasta z Baszty Rybackiej – monumentalnej budowli z siedmioma wieżami. Zakupy słodyczy i słynnych węgierskich wyrobów z marcepanu w pobliskim urokliwym słodkim butiku. Przejazd do hotelu. Uroczysta kolacja integracyjna. Nocleg.

DZIEŃ 3

Śniadanie. Przejazd na Wzgórze Gellerta (130 m. n.p.m.), gdzie zobaczymy Cytadelę zbudowaną przez Habsburgów oraz majestatyczny pomnik – Statuę Wolności. Z tego miejsca będziemy mogli podziwiać piękny widok miasta wraz z płynącym poniżej Dunajem. Przejazd do miejscowości Esztergom – zabytkowego urokliwego miasteczka, będącego kolebką państwowości węgierskiej, znanego głównie z największej na Węgrzech Bazyliki oraz Zamku Królewskiego Arpadów. Wyjazd w kierunku Polski. Powrót do Kielc w późnych godzinach wieczornych.

Post Author: ABEX

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *